Preloader

Jak przygotować się do sesji noworodkowej?

Separator

Sesja noworodkowa to jedyna w swoim rodzaju pamiątka pierwszych dni życia dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, czy praca z fotografem na tak wczesnym etapie jest dla dziecka bezpieczna i komfortowa oraz co zrobić, aby do takiego spotkania odpowiednio się przygotować.

Kiedy umówić termin sesji?

Z reguły sesje noworodkowe wykonuje się pomiędzy 5. a 15. dniem życia. Dlaczego nie np. po miesiącu? Ponieważ w pierwszych dwóch tygodniach po urodzeniu dziecko jest najbardziej plastyczne i najbezpieczniej jest układać je w pozycjach zapamiętanych jeszcze z życia płodowego. Ponadto noworodek przesypia zdecydowaną część dnia i nie wybudza się tak łatwo choćby podczas przebierania. Oczywiście każde dziecko jest inne, jednak w okolicach pierwszego miesiąca życia maluch staje się bardziej aktywny, może zacząć reagować na bodźce w postaci dotyku, może cierpieć na kolki.

Jak przygotować dziecko do sesji?

Maluch powinien być najedzony (choć oczywiście w studiu jest możliwość wygodnego nakarmienia dziecka piersią lub z butelki). Dobrze jest ubrać noworodka w rozpinany pajac, który z łatwością zdejmiemy. Lepiej unikać ubranek wkładanych przez główkę. W studiu panuje podwyższona temperatura, aby dziecko nie zmarzło i czuło się komfortowo.
Na sesję należy zabrać ze sobą zapas pieluszek jednorazowych, chusteczki nawilżane, mleko (jeśli malec pije z butelki), smoczek, kocyk, pieluszki tetrowe. Wszelkie przebrania, rekwizyty i akcesoria do zdjęć są dostępne na miejscu. Jeżeli rodzice i rodzeństwo chcą mieć wspólne zdjęcia z dzidziusiem, powinni włożyć mniej więcej podobne (najlepiej takie
same) ubrania, jednolite kolorystycznie, bez nadruków.
Sesja noworodkowa jest absolutnie bezpieczna! Fotograf wykonujący tego rodzaju zdjęcia, musi posiadać przeszkolenie z pozycjonowania dziecka.